Kapliczka Serca Jezusowego
3 stycznia, 2019 2:21 pm

Tuż przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych stoi kapliczka neogotycka z lat 30-tych XX w. wybudowana przez Józefa Paca – właściciela młyna (obecnie murowany młyn przy ulicy Wyszyńskiego).

Kapliczka Serca Jezusowego jest niewątpliwie jednym z najładniejszych obiektów małej architektury sakralnej w naszym mieście. Wystawiona została w latach trzydziestych XX wieku. Jej fundatorem był Józef Pac, syn Franciszka i Józefy z Rychlickich, który przybył do Garwolina w 1920 roku. Pochodził z wileńskiej linii rodziny Paców. Józef Pac najpierw wydzierżawił a następnie kupił osiedle młyńskie. Był to drewniany młyn wodny na rzece Wildze, staw i obszar ziemi. Młyn znajdował się w miejscu, w którym obecnie przy ul. Kardynała Wyszyńskiego jest budynek z czerwonej cegły nazwany „młynem Filipka”.

Przez długie lata przy kapliczce były odprawiane w czerwcu każdego roku nabożeństwa do Serca Jezusowego. Odprawiano tu także nabożeństwa, podczas których święcono zwierzęta hodowane przez garwolińskich rolników, a które wypasano na łąkach zwanych Błonie.