Skwer im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
2 stycznia, 2019 2:14 pm

Na skwerze znajduje się obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb- Garwolin”. W okresie okupacji nasze miasto stanowiło centrum konspiracji wojskowej i cywilnej dla całego powiatu. Początki konspiracji powstawały spontanicznie już w październiku 1939 roku w oparciu o żołnierzy i oficerów 1 Pułku Strzelców Konnych i weteranów Polskiej Organizacji Wojskowej. Komenda Obwodu „Gołąb-Garwolin” przygotowywała zaprzysiężonych ludzi do walki z okupantem w momencie przewidywanego powstania powszechnego oraz kierowała przeprowadzanymi akcjami zbrojnymi. Oprócz akcji zbrojnej oddział Tajnej Organizacji Nauczycielskiej prowadził tajne nauczanie do szkoły średniej włącznie.

Pomnik wg projektu Zbigniewa Lernacińskiego został postawiony zgodnie z uchwałą Rady Miasta 1998 roku. Umieszczono na nim orła w koronie i kotwicę – znak Polski Walczącej. Przed pomnikiem odbywają się uroczystości upamiętniające m.in. powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Wyklętych. Na pomniku są tablice upamiętniające Żołnierzy Wyklętych i wizytę Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

27 maja 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odwiedził Garwolin. W Domu Kultury przy ul. Nadwodnej 1 spotkał się z przedstawicielami lokalnych samorządów, instytucji i organizacji społecznych. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin i spotkał się z mieszkańcami miasta.