Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego
2 stycznia, 2019 10:32 am

Kościół parafialny został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neobarokowym, w kształcie krzyża z krótkimi ramionami, trzynawowy, konsekrowany 5 lipca 1900 r. przez biskupa Franciszka Jaczewskiego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego autorstwa Wincentego Łukasiewicza (1894 r.), w ołtarzach bocznych obrazy św. Stanisława Kostki (1897 r.), św. Józefa (koniec XIX wieku).

W dniach 8 i 9 września 1939 r. podczas bombardowania miasta przez lotnictwo niemieckie spalił się również  dach kościoła i trzy wieże. W drugiej połowie września okupacyjne władze niemieckie zajęły kościół i zorganizowały w nim na dwa tygodnie punkt zborny dla jeńców polskich i ludności cywilnej aresztowanej w okolicy.

We wnętrzu świątyni i na zewnątrz znajduje się  wiele tablic upamiętniających ważne postacie i wydarzenia dla społeczności lokalnej. Na placu przed kościołem znajduje się pomnik krzyża trzymanego w dłoniach – na pamiątkę 30-lecia obrony krzyża przez młodzież w Miętnem. Z drugiej strony kościoła ustawiono pomnik św. Anny – patronki Garwolina. Pomnik został postawiony  z okazji jubileuszu 600-lecia parafii obchodzonego w 2018 r